Oracle VM VirtualBox 6.0.12

Bilgisayarınızda sanal makine oluşturmanızı sağlayan program

 1. Taylan
  İşletim sistemi:
  Windows
  Boyut:
  163 MB
  Sürüm:
  6.0.12
  Dil:
  İngilizce
  Üretici:
  ORACLE
  Oracle VM VirtualBox, bilisayarınızdabilgi işlem mimarisini sanallaştırmak için açık kaynaklı bir yazılımdır. Bir hiper yönetici olarak görev yapar ve kullanıcının başka bir işletim sistemi çalıştırabileceği bir VM (sanal makine) oluşturmanıza yardımcı olur. VirtualBox'ın çalıştığı işletim sistemine "host" işletim sistemi denir. Sanal Makinede çalışan işletim sistemine ise "guest" işletim sistemi adı verilir. VirtualBox, ana bilgisayar işletim sistemi olarak Windows, Linux veya macOS'u destekler. Bir sanal makineyi yapılandırırken, kullanıcı kaç tane CPU çekirdeği ve VM'ye ne kadar RAM ve disk alanı ayrılması gerektiğini belirleyebilir. Sanal Makine çalışırken, "duraklatılabilir" (sistem yürütme o anda donar) ve kullanıcı kullanmaya devam etmek istediğinde daha sonra yeniden başlatılabilir.

  Programın Artı Yönleri

  1. Oracle VM VirtualBox indirmek ücretsizdir.
  2. Oracle VM VirtualBox programı, hem acemi kullanıcılar hem de uzmanlar için uygun bir programdır.

  Programın Eksi Yönleri

  1. Oracle VM VirtualBox programını sürekli olarak bilgisayarınızın arka planında çalıştırmak bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyebilir.

  Oracle VM VirtualBox Nasıl İndirilir?

  Bilgisayarınıza ücretsiz Oracle VM VirtualBox indirmek için Hemen indir butonuna tıklayın. Hemen indir butonuna tıkladıktan sonra bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox kurulum dosyası indirme işlemi otomatik olarak başlatılacaktır.


  Oracle VM VirtualBox Nasıl Kurulur?

  1. Oracle VM VirtualBox kurulumu için Hemen indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz kurulum dosyasını çalıştırın. PC’ye Oracle VM VirtualBox kurulumunu gerçekleştirmek için pencere üzerinde bulunan “Next” butonuna tıklayın.

   o1.JPG

  2. Bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox kurulumunu başlattığınızda ilk olarak programın bilgisayarınızda kurulacağı alanı “Browse” butonuna tıklayarak seçin ve ardından “Next” butonuna tıklayarak kuruluma devam edin.

   o2.JPG

  3. Bilgisayarınıza Oracle VM VirtualBox programının kurulumunu gerçekleştirmek için “Install” butonuna tıklayın.

   o3.JPG

  4. PC’ye Oracle VM VirtualBox kurulumu tamamlanmasının ardından “Finish” butonuna tıklayarak kurulum penceresinden çıkış yapabilirsiniz.

   o4.JPG

  Oracle VM VirtualBox Nasıl Kullanılır?

  1. Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından Oracle VM VirtualBox programına bilgisayarınızın masaüstüne oluşturulacak kısayolu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Oracle VM VirtualBox programına giriş yapmanızın ardından yeni bir sanal makine oluşturmak için açılacak pencere üzerindeki “Machine” butonuna tıklayın ve ardından açılacak liste üzerindeki “New…” seçeneğine tıklayın.

   o5.jpg

  2. Oracle VM VirtualBox programında yeni bir sanal makine oluşturmak istediğinizde açılacak pencere üzerinden sanal makinenin kurulacağı alanı ve kullanmak istediğiniz işletim türünü seçin ve ardından “Next” butonuna tıklayın.

   o6.JPG

  3. Oracle VM VirtualBox programında kullanacağınız sanal makinenin bilgisayarınızın RAM’inden ne kadar faydalanacağını seçin ve ardından “Next” butonuna tıklayın.

   o7.JPG

  4. Yukarıda anlatılan tüm işlemleri eksiksiz olarak yerine getirdiyseniz sanal makine oluşturma işleminiz tamamlanmış demektir. Oracle VM VirtualBox programının ana ekranında bulunan “Start” butonuna tıklayarak oluşturduğunuz sanal makineyi kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

   o8.JPG

  5. Oluşturduğunuz sanal makineyi başlattıktan sonra seçtiğiniz işletim sisteminin kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra sanal makinenizi sorunsuz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

   o9.JPG
Facebook yorumları